Často kladené dotazy

Jak začít hrát ultimate frisbee?

Najděte si kontakt na tým ve svém okolí nebo založte vlastní tým (více informací viz Jak začít hrát). Obecně jsou všechny týmy otevřené přijímání nováčků. Přečtěte si stručná pravidla frisbee a na videích se podívejte na základní techniku hodů.

S jakým diskem se hraje ultimate?

Oficiálně se hraje s diskem, který váží 175 gramů a má průměr 27 cm. Vyrábí jej několik výrobců, přičemž pro soutěžní zápasy se používají ty od firem Discraft, Eurodisc nebo Aria.

Kde koupím disk?

Nejlepší a nejlevnější variantou je online obchod Ultimo.cz, oficiální partner asociace, který nabízí široký sortiment disků. Dají se tam koupit disky jak na ultimate, tak i na discgolf, dogfrisbee a freestyle.

Jak založit nový tým a začít s ním jezdit na turnaje?

Do začátku nepotřebujete téměř nic, jen pár kamarádů, disky na házení a rovnou plochu na trénink. Chcete-li si vyzkoušet hru proti dalším týmům, zkuste si vybrat v kalendáři turnajů, nebo nám napište na info@frisbee.cz, poradíme vám, jaký si vybrat. Každý měsíc probíhá několik turnajů, od těch pro začátečníky přes ligové turnaje a mistrovství republiky po reprezentační akce. V Praze, Brně, Plzni a Českých Budějovicích například probíhá „amatérská“ liga vhodná pro nové týmy.

Jak a proč se zaregistrovat do České asociace ultimate?

Pokud byste s vaším týmem chtěli začít hrát pravidelně turnaje, je třeba se zaregistrovat v ČAUF. Roční příspěvky činí 600 Kč/hráč, postup k registraci najdete na stránce Jak začít hrát. Ligových turnajů a mistrovství republiky se mohou účastnit pouze registrovaní hráči.

Jaký je průběh přihlašování týmů na soutěžní turnaje?

Oddíly registrované v ČAUF dostanou před plánovanými turnaji pozvánku. Závazné přihlášení na turnaj probíhá formou zaplacení týmové zálohy, termín zaplacení je obvykle 30 dní před konáním turnaje. Pokud tým zaplatí zálohu a po termínu zaplacení se odhlásí, záloha týmu propadá - je určena k pokrytí ztráty, která pořadateli odhlášením vznikla.

Jak se stát organizátorem ligového turnaje nebo mistrovství ČR v ultimate?

VR ČAUF minimálně dvakrát ročně posílá oddílům prostřednictvím týmových zástupců výzvu pro přihlašování organizátorů ligových (mistrovských) turnajů s uvedením základních požadavků na počet hřišť a termín konání turnaje. Organizátor může projevit zájem prostřednictvím nabídky ve formě emailu, který pošle na adresu info@frisbee.cz. V nabídce uvede základní informace jako možný termín(y) konání, informace o místě, kde by se turnaj měl konat, počtu a kvalitě hřišť, zázemí (šatny, sprchy, WC), formě ubytování hráčů, odhadované výšce hráčských poplatků. Nabídku může doplnit o informace o plánované propagaci turnaje či o doprovodných aktivitách zaměřených na rozvoj sportu v regionu. V případě, že dorazí více nabídek, rozhodne o pořadateli výkonná rada.

Jaké jsou povinnosti organizátora turnaje?

Organizátor zajišťuje pronájem hracích hřišť; poskytuje přihlášeným týmům potřebné informace (výše startovného, forma ubytování a stravování…); vybírá startovné, zajišťuje počítání skóre a sběr SOTG; nominuje dva zástupce do turnajové komise. Určí kontaktní osobu, která při přípravě turnaje komunikuje s VR ČAUF (zpravidla s určeným zástupcem). Snaží se zajistit hladký a regulérní průběh turnaje, zajistí dostupnost lékárničky na hřišti a zajistí osobu zodpovědnou za první pomoc hráčům. Organizátor turnaje v rámci startovného vybere turnajový poplatek 60 Kč za hráče, organizátor musí být schopen zajistit zúčastněnému týmu potvrzení o zaplacení turnajových poplatků. Po uskutečnění turnaje pokladníkovi ČAUF předloží finanční vyúčtování a vyplatí poplatky za hráče.

Jak začít hrát frisbee
Chceš začít hrát frisbee a nevíš jak na to? Pomůžeme ti.
Dozvědět se více
Kalendář turnajů
Všechny akce najdeš v termínovce.
Sdílená složka
Dokumenty na jednom místě zde.
Newsletter
Pokud patříš k bývalým hráčům, nebo hraješ už jenom příležitostně, odebírej náš newsletter a zůstaň s námi v kontaktu. Budeme tě informovat o tom co se děje, o akcích, které budou pro tebe nebo by tě mohli zajímat. Newsletter posíláme většinou tak jednou za dva měsíce.
Neváhej a přihlaš se!
Přihlásit
Evidence členů
Pro zástupce oddílů